Máte ten Váš systém v cloudu?

Mediálně vděčným a často skloňovaným tématem je cloud. Cloudové řešení, ERP systém v cloudu, účetnictví v cloudu,… Cloudové řešení dnes nabízí spousta firem, aniž by opravdu o nějakém cloudu mohla být řeč. Jste si jisti, že Váš dodavatel nabízí opravdu cloudový systém nebo Vás jen „utáhl“ na modením slovním spojení, ale nabízí standardní služby jako spousta jiných firem na trhu?

Velmi často se tak setkáváme s tím, že za cloudové řešení je vydáváno například hostování systému u externího dodavatele.  či na jiném místě. Prostě kdykoli je software vyveden mimo firmu, už to někdo zkouší nazvat cloud.

Ve skutečnosti jde ale o dvě rozdílné služby, které jsou každá určena pro jiný typ zákazníků a jiný typ řešení.

Hostingové řešení znamená vzít svůj systém a přenést si je na server někoho jiného. Ať už je poskytovatelem hostingu dodavatel systému, nebo je jím nějaké hostingové centrum, stále ještě to neznamená Cloudové řešení. Je to krok tím směrem, ale teprve první.

Hosting Vám umožní zbavit se starosti o serverovou část firmy, případně celé IT oddělení, ale stále je to Váš server(přesněji server pro Vás), Vaše data, Vaše řešení a řešení jen pro Vás. Připojujete se k němu obvykle pomocí vzdálené plochy a pouštíte systém tak jako když by byl server u Vás ve sklepě, jen tentokrát jej pouštíte na vzdálené ploše.

Můžete k systému přistupovat i pomocí například internetového rozhraní, ale pořád pokud máte koupené licence programu pro 3 uživatele, tak se nejedná o Cloudové řešení.

 

Cloudové řešení je takové, kdy ani netušíte, kde je Váš server, jestli nějaký máte, jaký máte přidělený výkon, a už vůbec si neplatíte za tento server. Platíte pouze za službu využívání informačního systému.Používá se pro to zkratka SAAS (Software as a service) – Software jako služba.

Hlavní výhodou tohoto řešení je řekněme škálovatelnost výkonu. Pokud tedy nárazově potřebujete větší výkon, více uživatelů, více přístupů či cokoliv jiného, cloud by si s tím měl z principu poradit a v přímé reakci na Váš požadavek Vám tuto službu zajistit. Typickým představitelem cloudového řešení jsou Office 365. Běžný uživatel zde vůbec netuší, jestli má nějaký server, kde by ten server byl a co se na něm děje. Dokonce ani nemá nic na svém počítači jako aplikaci, ale vše probíhá v prohlížeči.

V cloudu tedy neplatíte za software, ale za právo jej využívat.

Výhodou cloudu je kromě škálovatelnosti výkonu i to, že systém je možný spouštět kdykoliv, odkudkoliv a velmi často také z jakékoliv platformy.

 

Je něco z toho pro Vás lepší či horší? Hodně záleží na výchozí situaci i na tom, co zrovna děláte. Opravdu cloudových řešení v segmentu ERP abyste pohledali, protože komplexnost informačního systému je přeci jen pro prostředí prohlížeče poněkud náročná. Přesto ale je to jasná cesta, kudy se v budoucnu budou systém ubírat, už jen proto, že kompletní péče o systém jako takový přechází na dodavatele a vy se můžete starat o svůj obchod a vlastní prosperitu.

Pokud ale stále máte server ve sklepě, nebo systém v hostingu, neznamená to, že byste měli honem rychle začít dělat změny, počkejte na chvíli, kdy z této změny získáte maximální profit, ale buďte na tu změnu připraveni.

Sdílet!Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone

Okomentujte nám článek